Plus minus
Strona domowa Ireny i Zbigniewa Kuleszów
Serdecznie witamy na domowych, prywatnych serwerach
Dzisiaj jest: 2024-10-09  Aktualizacja strony dnia: 2023-01-15
Jezyki
Rocznica 21 lat pracy serwerów i strony zjk.pl :-) (od 2002)
21 lat nieprzerwanej pracy z systemem FreeBSD / 21 years of continuous work with FreeBSD
system
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!
Strona główna Ogloszenia Sesja Obrony Tematy Zajęcia Bloki Projekt Kompetencyjny Pobierz Info Kontakt

Łódź, 1 października 2011 roku

 

 

Specjalistyczne szkolenia pracowników w zakresie elektroniki i informatyki przemysłowej

w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ

w roku 2011

 Certyfikaty uzyskane przez Zbigniewa Kuleszę - tutaj.

 

Tekst: Zbigniew Kulesza

Zdjęcia: Grzegorz Faracik, Przemysław Nowak

 

W roku 2011 na terenie Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych odbył się cykl specjalistycznych szkoleń, których podstawowym celem było zapoznanie pracowników z osiągnięciami elektroniki i informatyki przemysłowej, najnowszym sprzętem i oprogramowaniem.

Pierwszy cykl szkoleń pod tytułem.: "Zarządzanie przedsiębiorstwem z pakietem aplikacji Proficy firmy GE Intelligent Platforms" odbył się w dniach 04.07.2011 - 07.07.2011 roku.

Tytuł i numer umowy o dofinansowanie projektu, w ramach którego odbyło się szkolenie:

"Innowacyjna dydaktyka bez ograniczeń - zintegrowany rozwój Politechniki Łódzkiej - zarządzanie Uczelnia, nowoczesna oferta edukacyjna i wzmacniania zdolności do zatrudniania, także osób niepełnosprawnych" nr UDA-POKL.04.01.01-00-179/08-00.

Udział w szkoleniu wzięli następujący pracownicy:

1.        dr inż. Maciej Piotrowicz

2.    mgr inż. Paweł Marciniak

3.    mgr inż. Radosław Tomala

4.    mgr inż. Rafał Kotas

5.    mgr inż. Tomasz Torzewicz

6.   mgr inż. Piotr Krasiński

7.     dr inż. Cezary Maj

8.    dr inż. Piotr Zając

9.   dr inż. Bartosz Pękosławski

10.mgr inż. Zbigniew Kulesza

11.     mgr inż. Przemysław Nowak

12.  mgr inż. Michał Wojtera

Celem szkolenia było zapoznanie z pakietami aplikacji Proficy firmy Ge Fanuc, służącymi do zarządzania przedsiębiorstwami. Szkolenie zostało podzielone na dwie części:

-         Obsługa systemów klasy MES/MOM - Oprogramowanie Proficy Plant Applications

-         Obsługa przepływu danych w przedsiębiorstwach - Proficy Workflow

Pierwsza część szkolenia dotyczyła wizualizacji linii produkcyjnej, zbierania z niej wszystkich informacji i zapisywania w modelu "wirtualnej fabryki", ze szczególnym uwzględnieniem parametrów jak np. współczynnik efektywności wykorzystania maszyn: OEE (Overall Equipment Effectiveness). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest ciągłe monitorowanie produkcji jak i automatyczne generowanie raportów oraz udostępnianie ich w pożądanej przez kadrę zarządzającą formie i sposobie publikacji.

Druga część szkolenia dotyczyła wizualizacji przepływu danych w przedsiębiorstwie, dokonywania i potwierdzania zleceń, okresowych lub wymuszonych zmianą produkcji przezbrojeń parku maszynowego, raportowania przestojów - co umożliwia zebranie informacji o produkcji w całym przedsiębiorstwie w jednym miejscu.

Oba rozwiązania są niezwykle pożądane w dzisiejszych czasach z uwagi na szybki rozwój przedsiębiorstw oraz bardzo dużą konkurencję na rynku. Umożliwiają one optymalizację procesu produkcji w ramach dostępności, jakości i wydajności.

Atutem szkolenia jest poszerzenie wiedzy w dziedzinie elektroniki przemysłowej, w której badania w katedrze KMiTI są prowadzone od wielu lat. Zdobytą wiedzę będzie można przekazywać studentom w ramach zajęć dydaktycznych.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę VIX z Katowic.

 

Drugi cykl szkoleń pod tytułem.: "Szkolenie z zakresu obsługi technicznej i programowania sterowników PLC, kontrolerów PACSystems oraz paneli operatorskich" odbył się w dniach 05.09.2011 - 27.09.2011 roku.

Szkolenie zostało podzielone na cztery części::

Moduł A - Sterowniki PLC (VersaMax) i panele operatorskie Quickpanel CE

Moduł B - Sterowniki serii RX3i

Moduł C - Sterowniki w sieciach przemysłowych

Moduł D - PAC-HSR (systemy gorącej rezerwacji)

 

Udział w szkoleniu wzięli następujący pracownicy:

1.        mgr inż. Zbigniew Kulesza

2.    mgr inż. Rafał Kotas

3.    dr inż. Przemysław Sękalski

4.    dr inż. Maciej Piotrowicz

5.    dr inż. Bartosz Pękosławski

6.   mgr inż. Radosław Tomala

7.     dr inż. Piotr Zając

8.    dr inż. Cezary Maj

9.   mgr inż. Paweł Marciniak

10.mgr inż. Piotr Krasiński

11.     dr inż. Wojciech Tylman

12.  mgr inż. Tomasz Torzewicz

 

Celem szkolenia było zapoznanie ze sprzętem i pakietem aplikacji firmy GE Intelligent Platforms, służącymi do zastosowań na liniach produkcyjnych przedsiębiorstw. Szkolenie zostało podzielone na cztery części:

-         Podstawy obsługi i programowania sterowników przemysłowych GE IP klasy VersaMax (średniej mocy komputer przemysłowy) - oraz adekwatnego modułu oprogramowania Proficy Machine Edition

-         Podstawy obsługi i programowania sterowników przemysłowych GE IP klasy RX3i (dużej mocy komputer przemysłowy) - oraz adekwatnego modułu oprogramowania Proficy Machine Edition

-         Obsługa i programowanie sieci przemysłowych GE IP - oraz adekwatnego modułu oprogramowania Proficy Machine Edition

-         Obsługa i programowanie systemów redundantnych GE IP - oraz adekwatnego modułu oprogramowania Proficy Machine Edition

Pierwsza oraz druga część szkolenia dotyczyła komputerowych systemów sterujących linii produkcyjnej, ogólnej obsługi takich systemów ze szczególnym uwzględnieniem konkretnych typów sterowników przemysłowych, pisania oprogramowania i rozwiązywania problemów dotyczących prawidłowego formułowania programu celem jego optymalizacji. Dzięki stosowaniu takiego rozwiązania i sprzętu możliwa jest pełna automatyzacja produkcji.

Trzecia część szkolenia dotyczyła specjalistycznych sieci do transmisji danych w warunkach przemysłowych. Ich stosowanie pozwala na łączenie urządzeń nawet w odległych miejscach procesu przemysłowego, spinanie podsystemów w wirtualną sieć, udostępnianie możliwości budowy centrów sterowania i nadzoru całego procesu - zebranie informacji o produkcji rozproszonych w całym przedsiębiorstwie w jednym miejscu.

Czwarta część szkolenia dotyczyła wysoce specjalistycznych systemów nadmiarowego bezpieczeństwa. Tego rodzaju systemy - dzięki swojej budowie i działaniu - są odporne na wybrane uszkodzenia. Dzięki takiemu zabezpieczeniu mogą pracować ze sprzętem i w okolicznościach, które w przypadku awarii systemu sterującego grożą powstaniem wysokich strat lub niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia ludzi.

 

Wszystkie rozwiązania są współcześnie niezwykle pożądane z uwagi na szybki rozwój przedsiębiorstw oraz bardzo dużą konkurencję na rynku. Umożliwiają one optymalizację procesu produkcji, zwiększenie jakości i wydajności.

Atutem szkolenia jest poszerzenie wiedzy w dziedzinie elektroniki przemysłowej, w której badania w katedrze KMiTI są prowadzone od wielu lat. Zdobytą wiedzę można przekazywać studentom w ramach specjalistycznych zajęć dydaktycznych.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę Astor z Krakowa.

 

Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem pracowników i doktorantów. Jak wynika z oświadczeń firm organizujących szkolenia: VIX i Astor oraz Kierownika Katedry Mikroelektroniki Profesora Andrzeja Napieralskiego - współpraca z firmami w zakresie elektroniki i informatyki będzie z pewnością kontynuowana.

 

Szczegółowych informacji udzielają:

-         ze strony PŁ: Zbigniew Kulesza, kulesza@dmcs.p.lodz.pl, tel. +48 42 631 26 50

-         ze strony firmy VIX: Maciej Świstek, maciej.swistek@vix.com.pl, tel. ++ 48 32 358 20 27 http://www.vix.com.pl/

-         ze strony firmy Astor: Anna Wójcik-Wolska, Anna.Wojcik-Wolska@astor.com.pl, tel. +48 22 569 56 50 http://www.astor.com.pl/

 

szkolenie

szkolenie

Szkolenie firmy VIX

Szkolenie firmy VIX

 

szkolenie

szkolenie

Szkolenie firmy Astor

Szkolenie firmy Astor

 

Powrót na stronę główną - Informacje o stronie, prawa autorskie, legalność itd. tutaj
Informacje o przetwarzaniu i ochronie danych osobowych, kontakt i zapytania itd. tutaj
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny zjk.pl: zjk7@wp.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach zjk.pl - kontakt z administratorem: webmaster@zjk.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2002-2024