Plus minus
Strona domowa Ireny i Zbigniewa Kuleszów
Serdecznie witamy na domowych, prywatnych serwerach
Dzisiaj jest: 2024-06-19  Aktualizacja strony dnia: 2023-01-15
Jezyki
Rocznica 21 lat pracy serwerów i strony zjk.pl :-) (od 2002)
21 lat nieprzerwanej pracy z systemem FreeBSD / 21 years of continuous work with FreeBSD
system
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!
Strona główna Ogloszenia Sesja Obrony Tematy Zajęcia Bloki Projekt Kompetencyjny Pobierz Info Kontakt

Łódź, 13 listopada 2013 roku

 

Programowalne Kontrolery Automatyki PAC – szkolenie firmy Astor z zakresu sterowania produkcją

w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ

 

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Kulesza

 

W dniu 13 listopada 2013 r. na terenie Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych (KMiTI) odbyła się prezentacja nowoczesnych systemów sterowania produkcją.

Zazwyczaj sterowanie produkcją kojarzone jest ze stosowaniem „klasycznych” sterowników przemysłowych PLC. Sterowniki PLC są doskonale znane wszystkim osobom związanym z przemysłem, ich działanie i programowanie jest opisane w odpowiednich normach (np.  IEC 61131-3). Natomiast kontrolery PAC są dziś jeszcze dosyć trudne do zdefiniowania – zarówno w zakresie cech, jak i możliwości działania. Wiele źródeł podaje odmienne definicje i właściwości. Potocznie – PAC łączy w sobie cechy sterownika PLC i komputera klasy PC. Jednak różnice są znacznie głębsze, dotyczą m.in. otwartej architektury, wielości dostępnych standardów komunikacyjnych, ujednoliconego środowiska programistycznego i wspólnej bazy danych zmiennych procesowych.

Zapoznanie się z najnowszymi trendami w systemach przemysłowych, połączone z prezentacją sprzętu i oprogramowania, było celem wizyty specjalistów z firmy ASTOR i spotkania z pracownikami oraz studentami.

Należy podkreślić, że studenci Katedry Mikroelektroniki już od niemal 15 lat uczą się stosowania i programowania sterowników PLC. Zajęcia z tej tematyki towarzyszą studentom specjalności elektroniki przemysłowej; dziś są dostępne w blokach wybieralnych „Komputery przemysłowe i pakiety HMI SCADA” (na I i II stopniu studiów, przy czym na II stopniu przedmioty w ramach bloku są w wersjach zaawansowanych) oraz „Sieci przemysłowe” (II stopień studiów). Co bardzo ważne – bloki te cieszą się dużą popularnością i są systematycznie wybierane przez studentów do realizacji.

Aktualnie w KMiTI od kilku lat wykorzystywane są sterowniki przemysłowe i oprogramowanie znajdujące się w ofercie firmy ASTOR: to produkty GE Intelligent Platforms (GE IP – dawniej GE Fanuc), a także ASTRAADA. Są one używane w postaci wykonanych w firmie ASTOR zintegrowanych stanowisk składających się ze sterowników z modułami rozszerzeń, paneli wizualizacyjno-sterujących, a także urządzeń dodatkowych jak np. falowniki.

Bardzo ważną wspólną działalnością ASTOR i KMiTI jest organizowanie od kilku (ok. 5) lat egzaminu na certyfikaty imienne z zakresu sterowników przemysłowych GE IP. Egzaminy organizowane są nawet dwa razy do roku, cieszą się dużą popularnością u studentów, a co ważniejsze dla wielu z nich kończą się sukcesem: wydaniem certyfikatu J Ale to nie jedyna forma współpracy opracowano wspólną ofertę dla studentów zainteresowanych odbyciem stażu lub praktyk, a także zestaw wspólnych tematów prac dyplomowych. Niemal co roku organizowane są spotkania specjalistów ASTORA ze studentami.

 

Zdjecie

Zdjecie

 

Podczas spotkania w dniu 13 listopada 2013 roku na terenie Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych na zaproszenie pracownika KMiTI Zbigniewa Kuleszy przybyło dwóch pracowników firmy ASTOR: Igor Zbyryt (Dział Wsparcia Sprzedaży) oraz Przemysław Łukasik (Dział Pomocy Technicznej), pracownicy KMiTI oraz kilkudziesięciu studentów.

W trakcie szkolenia został zrealizowany następujący program:

- aktualna oferta i zastosowania sterowników PLC oraz kontrolerów PAC przemysłowych

- kontrolery PAC: budowa, unikalne cechy i przykłady rozwiązań

- praktyczny pokaz sterowników PLC, kontrolerów PAC, paneli i systemów rozproszonych

Zdjecie

Zdjecie

 

Zdjecie

Zdjecie

Sympatyczna atmosfera towarzyszyła całemu seminarium. Bardzo duża aktywność studentów, wiele pytań, dyskusja i wymiana komentarzy jest już czymś zwyczajnym, co towarzyszy takim seminariom. Możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami w praktyce oraz z osobami, które wprowadzają je do rzeczywistych instalacji przemysłowych, jednocześnie służą początkującym inżynierom swoim doświadczeniem i wiedzą jest – według relacji studentów najważniejszą zaletą i korzyścią tego rodzaju spotkań.

Zdjecie

Zdjecie

 

Szczegółowych informacji o współpracy KMiTI / ASTOR udzielają:

- ze strony PŁ: Zbigniew Kulesza, kulesza@dmcs.p.lodz.pl, tel. +48 42 6312650

- ze strony firmy ASTOR: Igor Zbyryt, Igor.Zbyryt@astor.com.pl, tel. +48 22 5695642 

Powrót na stronę główną - Informacje o stronie, prawa autorskie, legalność itd. tutaj
Informacje o przetwarzaniu i ochronie danych osobowych, kontakt i zapytania itd. tutaj
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny zjk.pl: zjk7@wp.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach zjk.pl - kontakt z administratorem: webmaster@zjk.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2002-2022