Plus minus
Strona domowa Ireny i Zbigniewa Kuleszów
Serdecznie witamy na domowych, prywatnych serwerach
Dzisiaj jest: 2024-06-18  Aktualizacja strony dnia: 2023-01-15
Jezyki
Rocznica 21 lat pracy serwerów i strony zjk.pl :-) (od 2002)
21 lat nieprzerwanej pracy z systemem FreeBSD / 21 years of continuous work with FreeBSD
system
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!
Strona główna Ogloszenia Sesja Obrony Tematy Zajęcia Bloki Projekt Kompetencyjny Pobierz Info Kontakt

Łódź, 1 czerwca 2011 roku

 

 

Wystawa ultranowoczesnej elektroniki

w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ

 

 

Tekst: Zbigniew Kulesza

Zdjęcia: Piotr Zalewski, Przemysław Nowak

 

W dniu 1 czerwca 2011 r. na terenie Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych odbyła się prezentacja unikalnej linii technologicznej do produkcji elektroniki.

Prezentacja została poprzedzona otwartym seminarium poświęconym nowoczesnym technologiom w produkcji alternatywnych źródeł energii, liniom do produkcji ogniw solarnych, technologii nadruku R2R. W spotkaniu uczestniczyło 150 osób. Dyrektor polskiego przedstawicielstwa firmy Scanditron Pan Marcin Jastrząbek przedstawił informacje o metodach produkcji ogniw solarnych, linie technologiczne do ich montażu, a także zapoznał słuchaczy z technologiami pozwalającymi na uzyskanie ogniw o najwyższej na świecie sprawności sięgającej 42%. Widownia miała także okazję zobaczyć półprodukty w postaci tafli mono- i polikrystalicznych ogniw.

Technologia nadruku R2R - z rolki do rolki - wywołała szczególnie duże zainteresowanie, ponieważ pozwala ona na wykonywanie elastycznych płyt drukowanych. Już dziś są one wykorzystywane do produkcji pokazanych na prezentacji "świecących taśm diod LED", a być może w niedalekiej przyszłości umożliwią wykonywanie "zwijanych" telefonów komórkowych lub tabletów.

W drugiej części seminarium Pan Nico Coenen (Sales Director ROW) z centrali Mydata ze Szwecji pokazał dwa promowane przez jego firmę produkty. Pierwszy z nich, to jedyny na skalę światową system nakładania pasty lutowniczej metodą znaną z drukarek atramentowych - z powodzeniem zastępujący dotychczasowe metody oparte na sitodruku. Największą zaletą jest wielka elastyczność takiego systemu, szczególnie przydatna przy prototypowaniu i montażu małych serii, a także możliwość stosowania w sprawiających dotychczas wiele problemów konstrukcjach - np. podczas montażu elementów metodą "na kanapkę", - czyli jednego układu scalonego wprost na drugim.

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Montaż elementów na elastycznym podłożu wzbudził duże zainteresowanie

Aula została wypełniona widzami do ostatniego miejsca

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, pracownicy Katedry K-25, studenci

Wykład multimedialny

 

Po zakończeniu seminarium grupa gości udała się do specjalnego samochodu prezentacyjnego, w którym można było zobaczyć działające: drukarkę bezszablonową Jetprinter MY500, maszynę typu Pick&Place MY100DX, piec do lutowania Vapour, szafę do przechowywania komponentów elektronicznych w rolkach i tackach oraz oprogramowanie FlowLine obsługujące całą linię produkcyjną.

Maszyny typu Pick&Place mają za zadanie wykonywanie jednego z etapów produkcji - pobierania elementów elektronicznych z zasobników i zgodnie z podanym schematem elektrycznym układanie ich na wcześniej przygotowanej płytce drukowanej. Tak przygotowany półprodukt musi jeszcze trafić do pieca w celu stopienia lutowia, czyli wykonania trwałych połączeń, a po przeprowadzeniu testów elektrycznych staje się gotowym urządzeniem. Etap układania elementów jest krytyczny - wymaga wielkiej dokładności, elastyczności ze względu na ogromną różnorodność stosowanych w elektronice komponentów, a jednocześnie szybkości.

Maszyna MY100DX może położyć do 34000 komponentów na godzinę doskonale dając sobie radę z także najmniejszymi rozmiarami elementów 01005, czyli 0,4 mm × 0,2 mm, jak i standardowymi układami scalonymi - i to przy zachowaniu ogromnej szybkości pracy. W takcie pokazu przykładowa płytka z ponad kilkuset różnorodnymi elementami została zmontowana w kilkadziesiąt sekund. Podziw wzbudziło także oprogramowanie, które pozwala na nadzorowanie pracy całej linii technologicznej.

Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów oraz pracowników różnych jednostek. Zwiedziło ją kilkuset studentów, a także pracownicy z wielu jednostek PŁ. Jak wynika z oświadczeń Dyrektora Scanditron Marcina Jastrząbka i Kierownika Katedry Mikroelektroniki Profesora Andrzeja Napieralskiego - współpraca w celu promowania najnowszych osiągnięć w zakresie elektroniki będzie z pewnością kontynuowana, a jej owoce udostępniane wszystkim gospodarzom i gościom naszej uczelni.

 

Szczegółowych informacji udzielają:

-         ze strony PŁ: Zbigniew Kulesza, kulesza@dmcs.p.lodz.pl, tel. +4842 6312650

-         ze strony firmy Scanditron: Marcin Jastrząbek, mj@scanditron.pl, tel. +48 509435160

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Przed samochodem prezentacyjnym tworzyły się kolejki

W cišgu kilku godzin prezentację zwiedziło kilkaset osób

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Samochód wystawienniczy wyróżniał się konstrukcją i nowoczesnym kształtem

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Bez takich urządzeń współczesna elektronika nie może już istnieć

Skomplikowane urządzenie obsługiwane jest jedną myszką

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Przedstawiciele firm Mydata i Scanditron oraz gospodarze

W pokazie uczestniczyli pracownicy wielu jednostek PŁ

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Podajniki komponentów w urządzeniu MY100DX

Wnętrze urzšdzenia MY100DX

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Profesorowie: Andrzej Napieralski
i Zygmunt Ciota przed samochodem wystawienniczym

Efekt działania urządzenia MY100DX - niektóre elementy można oglądać tylko pod lupą

 

Prezentacja Mydata w DMCS

Prezentacja Mydata w DMCS

Budowa i działanie urządzenia wzbudziło wielkie zainteresowanie i podziw

 

 

Powrót na stronę główną - Informacje o stronie, prawa autorskie, legalność itd. tutaj
Informacje o przetwarzaniu i ochronie danych osobowych, kontakt i zapytania itd. tutaj
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny zjk.pl: zjk7@wp.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach zjk.pl - kontakt z administratorem: webmaster@zjk.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2002-2022