Plus minus
Strona domowa Ireny i Zbigniewa Kuleszów
Serdecznie witamy na domowych, prywatnych serwerach
Dzisiaj jest: 2024-06-18  Aktualizacja strony dnia: 2023-01-15
Jezyki
Rocznica 21 lat pracy serwerów i strony zjk.pl :-) (od 2002)
21 lat nieprzerwanej pracy z systemem FreeBSD / 21 years of continuous work with FreeBSD
system
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!
Powitanie Irena Zbigniew Elektronika Studenci Serwer Sieradz Kolejka Pobierz Linki Info CMS Blog Dla_Róży Mail Zbyszek

 

SIeradz - kilka słów o jednym z najstarszych miast Polski

 

Mieszkam w Sieradzu (dawna Ziemia Sieradzka, Księstwo Sieradzkie, środkowa Polska).

Miasto to istnieje od 1136r. (ponad 874 lata), przy czym data ta jest umowna. Pierwszy znany dokument wymieniający Sieradz (Siraz) jest to bulla papieża Innocentego III (bulla gnieźnieńska) - wymienione w niej miasta to Kraków, Gniezno, Wrocław i Sieradz (oraz kilka niezidentyfikowanych). Miasto, jako otwarta osada targowa intensywnie rozwijało się od połowy XI w. W końcu XI w. powstaje gród drewniany, a miasto staje się siedzibą kasztelanii.

Brak jest informacji o dokumencie lokacyjnym Sieradza. źródła pozwalają wnioskować, że Sieradz był lokowany pomiędzy 1247 a 1255r. - i odtąd nazywany "civitas", a więc mianem przysługującym jedynie największym miastom.

Aktualnie zniszczony zamek murowany powstał na miejscu spalonego w 1331r przez Krzyżaków grodu. Do chwili obecnej zachowały się m.in. pozostałości rotundy o charakterze budowli sakralnej (XIII - XIVw.), przylegającej do konstrukcji obronnej z końca XI w.

Mury obronne wokół Sieradza powstały za panowania Kazimierza Wielkiego (ok. 1380), aczkolwiek pewne informacje na ich temat pochodzą z 1416r. W wieku XVI miały one 3 bramy (Warcką, Krakowską, Grodzką) oraz cztery baszty (Sieradza, Szadku, Szczercowa, Warty - ponieważ te miasta były zobowiązane do ich utrzymania i napraw).

 Kościół farny pod wezwaniem Wszystkich Świętych - odbudowany w 1370r. po wcześniejszym pożarze pierwotnej świątyni w 1331r. Stoi on najprawdopodobniej w miejscu najstarszej świątyni sieradzkiej.

Klasztor Dominikanów ufundowany pomiędzy 1233 - 1246r. - obecność Dominikanów dowodzi, że Sieradz był w ówczesnym czasie znacznym ośrodkiem miejskim. Pierwsza wzmianka o szkole (najprawdopodobniej przyparafialnej) pochodzi z roku 1457.

Pierwszy Synod Biskupów 1233r. W 1383 Sejm w Sieradzu obiera na tron Polski Jadwigę, później także Władysława Warneńczyka oraz w 1445r. Kazimierza Jagiellończyka.

Mieszkam przy ulicy Krakowskie Przedmieście noszącej swoją nazwę od 1437r. (czyli ponad 570 lat).

W roku 2010 odbyła się 400 piesza pielgrzymka do Częstochowy (pierwszy zapis w Częstochowie z roku 1611).

 

 

 

Herb Sieradza

Herb Sieradza

 

 

Herb Województwa Sieradzkiego

Herb Województwa Sieradzkiego

 

 

 

Powrót na stronę główną - Informacje o stronie, prawa autorskie, legalność itd. tutaj
Informacje o przetwarzaniu i ochronie danych osobowych, kontakt i zapytania itd. tutaj
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny zjk.pl: zjk7@wp.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach zjk.pl - kontakt z administratorem: webmaster@zjk.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2002-2022